Category Archives: մաթեմատիկա
խնդիրներ
1.Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Եվան հեքիաթների գիրքը սկսեց կարդալ ապրիլի 3-ին և այն վերջացրեց մայիսի 2-ին։ Քանի՞ էջանոց էր այդ գիրքը, եթե Եվան կարդում էր ամեն օր, օրական 4 էջ։
Լուծում
Պատ․՝120
Բ․ Ռազմիկը խնդրագրքի խնդիրները սկսեց լուծել մարտի 27-ից և ավարտեց ապրիլի 10-ին։ Քանի՞ խնդիր լուծեց Ռազմիկը, եթե նա օրական լուծում էր 10 խնդիր։
Լուծում
Պատ․՝150
2․ Գուշակի՛ր՝ ինչ թիվ եմ։
Երկնիշ եմ, կենտ եմ, պատիկ եմ 7-ին, թվանշաններիս գումարը 3 է։
Պատ․՝ 21
Եռանիշ եմ, կլոր եմ, հարյուրավորս 2 է, միավորս՝ 0 թվանշաններիս գումարը 7 է։
Պատ․՝250
Քառանիշ եմ կլոր եմ, բաժանվում եմ 100-ի, թվանշաններիս գումարը 1 է։
Պատ․՝1000
3.Որոշի՛ր յուրաքանչյուր առարկայի արժեքը։
Լուծում 200+450+450=1100
Պատ․՝
Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից մեկական գնելու համար։
Լուծում
մկրատ 350 , ռետին 100 , քանոն 100,
Պատ․՝
Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից տասական գնելու համար։
Լուծում 100×10
Պատ․՝5500
05.05
1.Գտի׳ր այն հնգանիշ թիվը, որի հարյուրավորը 8 է, միավորը 4, իսկ մնացած կարգերում գրված է 3:
*1) 33834 2) 33843 3) 38334 4) 34833
2․Ընտրի’ր տրված թվերից այն թիվը, որը 6- ի եռապատիկից մեծ է 10 — ով:
*1) 28 2) 56
3) 40 4) 60
3․Ընտրի’ր տրված թվանշաններից այն թվանշանը, որը տեղադրելով աստղանիշի փոխարեն` կստանաս անհավասարություն:
5կմ 60դմ > 5կմ * մ
*1) 5 2) 6 3) 7 4) 8
4․Ընտրի’ր այն շարքը, որտեղ թվերը դասավորված են նվազման կարգով:
1) 1258, 54789, 897, 618 3) 1258, 897, 54789, 618
2) 618, 897, 1258, 54789 *4) 54789, 1258, 897, 618
5․Հավասար կողմեր ունեցող եռանկյան պարագիծը 84սմ է: Գտի’ր եռանկյան կողմի երկարությունը:
1) 18սմ 2) 36սմ 3) 24սմ *4) 28սմ
5.03.2022
- Թիվը նեկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով:
298= 200+ 90 + 8
720=700+20
198=100+90+8
204=200+4
809=800+9
985=900+80+5
912=900+10+2
300=100+100+100
2 . Գրի՛ր հաջորդող թիվը:
298,299
672,673
186,187
209,210
809,810
2985,2986
9012,9013
3040,3041
3 – Գրի՛ր նախորդող թիվը:
288,287
672,671
986,985
294,293
809,808
285,284
901,900
300,299
4 – Հաշվի՛ր:
589 – 399 =190
5 | 8 | 9 | |
– | 3 | 9 | 9 |
1 | 9 | 0 |
398 – 285 =113
3 | 9 | 8 | |
– | 2 | 8 | 5 |
1 | 1 | 3 |
2350 + 7652 =10002
2 | 3 | 5 | 0 |
+ 7 | 6 | 5 | 2 |
10 | 0 | 0 | 2 |
2308 + 3097=5405
2 | 3 | 0 | 8 |
+ 3 | 0 | 9 | 7 |
5 | 4 | 0 | 5 |
- 5 – Թվերը գրի՛ր տառերով։
456 չորս հարյուր հիսունվեց
152 հարյուր հիսուն երկու
785 յոթ հարյուր ութսունհինգ
400 չորս հարյուր
609 վեց հարյուր ինը
126 հարյուր քըսանվեց
6 – Թվի թվանշանները դասավորել այնպես, որ ստացվի հնարավոր ամենամեծ և ամենափոքր եռանիշ թիվը։
560=650, 506
152=521,125
748=874, 478
405=540, 405
690=960, 609
149=941, 149
7 – Լրացնել պակասող թիվը։
4 օր 5 ժամ = 101 ժամ
3 շաբաթ 5 օր = 26 օր
2 տարի 6 ամիս = 30 ամիս
4 ժամ 15 րոպե= 255 րոպե
3 րոպե 15 վայրկյան = `195 վայրկյան
2 ժամ 15 ր = 135 րոպե
Մաթեմատիկա
- Լուծել խնդիրները։
Ա․ Դպրոցով 3 ավտոբուսով և 4 մարդատար մեքենայով էքսկուրսիա գնացին։ Ամեն ավտոբուսի մեջ 15 մարդ էր նստել, իսկ ամեն մեքենայի մեջ՝ 5 մարդ։ Քանի՞ մարդ էր էքսկուրսիա գնացել։
Լուծում 3×15=45 4×5=20 45+20=65
Պատ․՝
65
Բ․ Գրապահարանն ունի 8 դարակ։ 5 դարակներից յուրաքանչյուրում կա 9 գիրք, իսկ մնացած դարակներից յուրաքանչյուրում՝ 10 գիրք։ Գրապահարանում քանի՞ գիրք կա։
Լուծում 5×9=45 3×10=30 45+30=75
Պատ․՝
75
Գ․ Գնացքը 5 վագոն ունի։ 4 վագոններից յուրաքանչյուրում 40 ուղևոր կա։ Քանի՞ ուղևոր կա 5-րդ վագոնում, եթե ամբողջ գնացքում կա 210 ուղևոր։
Լուծում 4×40=160
Պատ․՝
Դ․ Դահուկորդը մեկ ժամում 40 կմ է անցնում։ Նա 3 ժամում քանի՞ կմ կանցնի։
Լուծում 40×3=120
Պատ․՝
120
Ե․ Ինքնաթիռը մեկ ժամում 450 կմ է անցնում։ 2 ժամում ինքնաթիռը քանի՞ կմ կանցնի։
Լուծում 405×2=900
Պատ․՝
900
2. Գրի՛ր թիվը։
հազարավոր | հարյուրավոր | տասնավոր | միավոր | թիվը |
2 | 0 | 0 | 4 | 2004 |
2 | 0 | 4 | 0 | 2040 |
2 | 4 | 0 | 0 | 2400 |
4 | 5 | 0 | 0 | 4500 |
4 | 0 | 0 | 5 | 4005 |
4 | 0 | 5 | 0 | 4050 |
3.Լրացրո՛ւ պակասող թվերը։
2 կգ =2000 գ
7 կգ =7000 գ
3000 գ =3 կգ
9000 գ = 9 կգ
4.Հաշվի՛ր արտահայտւթյան արժեքը:
30 x 40 =1200
20 x 70 =1400
300 x 8 =2400
40 x 90 =3600
8 x 700 =5600
900 x 5 =4500
70 x 30 =2100
30 x 30 =900
80 x 50 =4000
Խնդիր
Հնդկացի առաջնորդը՝ Մեծ Արջը, ունի երեք փետուր, կացին, նետեր և կոշիկներ։ Նրա որդին՝ Սպիտակ Կապիկը, ունի երկու փետուր, նետեր, կրծքին նկարված երկու գիծ և չունի կացին։ Նկարներից որո՞ւմ են Մեծ Արջը և Սպիտակ Կապիկը պատկերված միասին։
(E)
խնդիր
40 րոպե տևողությամբ դասը սկսվեց 11։50։ Դասի ճիշտ կեսին դասարան ներս թռավ մի ծիտիկ։ Ե՞րբ դա տեղի ունեցավ։ (A) 11:30 (B) 12:00 (C) 12:10 (D) 12:20 (E) 12:30
40:2=20 (C) 12:10
26.01.22
Հաշվի՛ր:
200+670=870
491-191=300
602+102=704
910-210=700
840+100=940
900-200=700
380+600=980
Հաշվի՛ր
21×5=105
40×7=280
70×7=490
300×2=600
220×2=440
300×3=900
Թվերը գրի՛ր թվանշաններով:
.երեք հարյուր քառասունվեց – 346
.հարյուր երեսունութ-138
.երկու հարյուր քսանութ-228
.յոթանասունմեկ-71
.հինգ հարյուր հիսուն-550
. չորս հարյուր-400
.յոթ հարյուր հիսունյոթ-757
Հաշվի՛ր հավասարակողմ եռանկյան, կողմի երկարությունը, եթե նրա պարագիծը 60 սմ է: Պարտադիր գծի՛ր եռանկյունի։
60:3=20սմ
Հաշվի՛ր քառակուսու կողմի երկարությունը եթե նրա պարագիծը 240 սմ է: Պարտադիր գծի՛ր քառակուսի
240:4=60սմ
Ամանորյա խնդիրներ
1 – Տոնածառը զարդարելու համար պատրաստել ենք 15 հատ կարմիր, 10 հատ վարդագույն, 12 հատ դեղին, 8 հատ կանաչ շարիկներ,ծառը զարդարելուց հետո քանի շարիկ կլինի ծառի վրա։
2 – Ձմեռ պապիկն Նարեկին նվիրել է 200000 դրամ, իսկ Գագիկին 60 դրամ ավելի քիչ քան Նարեկին է նվիրել, Գագիկի նվերը քանի դրամ է։
3 – Ձմեռ պապիկն դասարանի տղաների համար մեքենա և աղջիկների համար տիկնիկ է բերել, եթէ բոլոր նվերները 24 հատ են և 15 հատը տիկնիկ է քանի մեքենա կա տղաների համար։
Մաթեմատիկա 16.12.2021
Լուծի՛ր խնդիրները.
Ա. Դպրոցի մառանում կա դեղձ, տանձ և խաղող: Խաղողը 50 կգ-ով ավելի էր դեղձից: Տանձը 30 կգ-ով պակաս էր դեղձից: Ինչքա՞ն միրգ կար մառանում, եթե դեղձը 70 կգ էր: դԼուծում 70+50=120 կգ Խ 70-30=40 կգ
120+70+40=230 կգ
Պատասխան՝ 230 կգ
Բ. Ալեքսը 7 անգամ փոքր է հայրիկից: Պապիկը 30 տարով մեծ է հայրիկից: Հաշվի՛ր Ալեքսի և պապիկի տարիքների տարբերությունը՝ իմանալով, որ հայրիկը 42 տարեկան է:
Լուծում 42:7=6 տ․ Ա 42+30= 72 տ․ պ 72-6=66
Պատասխան՝ 66
Գ. 7 փուչիկի համար Էյվան վճարեց 700 դրամ: Ինչքա՞ն գումար պետք է վճարի Նարեն այդպիսի 3 փուչիկ գնելու համար:
Լուծում 700:7=100 դ․ 3×100=300 դ․
Պատասխան՝ 300 դ․
Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը.
654 + 138 =792
974 – 122 =852
456 + 114 =342
571 + 219 =790
34 x 6 =204
13 x 4 =52
56 x 2=112
24 x 5 =120
72 x 5 =360
Թվերը դասավորի՛ր աճման կարգով՝ 345, 20, 11, 4, 67, 580, 547, 900, 802, 765, 809, 17, 128
4 | 11 | 17 | 20 | 67 | 128 | 345 | 547 | 580 | 765 | 802 | 809 | 900 |
Մաթեմատիկա․12.2021
Կազմի՛ր հավասարություններ:
- 0-ով վերջացող ամենամեծ եռանիշ թվից հանի՛ր 0-ով վերջացող ամենափոքր երկնիշ թիվը:
990-10=980 |
- 1-ով սկսվող ամենամեծ եռանիշ թվից հանի՛ր 1-ով վերջացող ամենափոքր երկնիշ թիվը
199-11=188 |
- Գտի՛ր 4-ով վերջացող ամենամեծ եռանիշ թվի և 2-ով սկսվող ամենափոքր երկնիշ թվի տարբերությունը:
994-20=984 |
- Ամենամեծ եռանիշ թվին ավելացրո՛ւ ամենամեծ միանիշ թիվը:
999+9=1008 |
- Ամենամեծ եռանիշ թվին ավելացրո՛ւ 8-ով սկսվող ամենափոքր երկնիշ թիվը:
999+80=1079 |
5 + 5 = 10 10+ 10 = 20 5 + 10 = 15
A = 5 B = 10 C = 15